Sök auktoriserat låsmästarföretag

Undvik falska låssmeder

Undvik falska låssmeder

Det finns företag som utnyttjar dig som blivit utelåst och är i behov av en låssmed snabbt. Undvik obehagliga överraskningar genom att alltid anlita SLR-auktoriserade låsmästarföretag. Du hittar dem enkelt genom en sökning på webbplatsen.

Därför kan du känna dig trygg när du anlitar SLR:s medlemsföretag

SLR:s medlemsföretag, auktoriserade låsmästare samt säkerhetsinstallatörer, erbjuder en tredje­partskontrollerad grundtrygghet. Punkterna nedan gäller samtliga av SLR:s auktoriserade låsmästare och säkerhetsinstallatörer.

Se upp för falska låssmeder

Det finns företag på marknaden som utnyttjar dig som blivit utelåst och är i behov av en låssmed snabbt. För att undvika obehagliga överraskningar kan du kontrollera om låsföretaget är medlem i SLR genom en sökning på webbplatsen. Du kan även hålla utkik efter tecknen nedan för att identifiera en falsk låssmed. 

Möjliga tecken på en falsk låssmed

Falska låssmeder – ett internationellt problem

Historiskt sett använde man Gula Sidorna för att hitta en jourlåssmed när man sökte hjälp. I dag är det en Googlesökning som gäller.

I USA och i delar av Europa har man under en längre tid haft problem med Locksmith scam (låssmedslurendrejeri), falska online-låssmeder som pressar pengar från människor som vill få sin dörr öppnad – och som hamnar i en situation där blir svårt att ifrågasätta priset som oftast blir väsentligt högre än det som utlovats. 

Tusentals falska recensioner i USA

Illustration för artikel om falska låssmeder
Foto: George Becker

Skumma företag skapar hundratals webbplatser för låssmedsföretag som inte existerar, ibland med bilder av skyltfönster som inte finns och listar dessa företag hos Google. När de väl är listade i systemet använder de sig av tusentals falska Google-konton för att skriva falska recensioner som hävdar att den aktuella låssmeden gör ett bra arbete och är prisvärd.

När du som intet ont anande kund inser att du har låst dig ute ur ditt hus eller bil och söker på Google efter en närliggande låssmed kommer resultaten av dessa att dyka upp. När du ringer numret som finns (eller om du klickar vidare till hemsidan) överförs samtalet till ett callcenter som drivs av ”lead generators”, allt som oftast  utanför landet.

Personen i andra änden av linjen kommer att ge dig en låg prisuppgift och dirigerar sedan din förfrågan till en underleverantör i ditt område.

I vissa fall kommer den person som kommer ut till dig inte vara en riktig låssmed och åtgärdar problemet på ett sätt som förstör låset och skapar ett dyrare arbete.

Underleverantören säger att jobbet var mer komplicerat än väntat och begär ofta tre till tio gånger mer i betalning än den ursprungliga prisuppgiften. De räknar med att de flesta människor väljer att betala räkningen.

 

Hur går det till i Sverige?

Det som händer i Sverige liknar väldigt mycket exemplet från USA. När du går in på en sådan webbplats möts du ofta av budskapet ”Låssmed i närheten från 150:-”. Recensioner från nöjda kunder känns också igen. Det brukar också alltid finnas en bild på en professionell kundmottagare (oftast kvinna med headset).

Det hela ser väldigt professionellt ut och det är inte helt lätt att upptäcka att man har med lurendrejare och bedragare att göra.

De aktörer som beskrivits enligt ovan är bedragare som går ut med låga lockpriser som alltid blir väsentligt högre, har inga anställda, talar oftast inte svenska, är hotfulla samt gör dåliga jobb. F-skatt saknas och inga registrerade firmor finns. Anlita ett auktoriserat låsmästarföretag som bär SLR:s logoyp så är du garanterad en fackman med rätt kompetens som inte lurar sina kunder.